Tineret Buzau 2007

Forumul oficial al Asociatiei Tineret Buzau 2007

HomeRegisterLog in

Share | 

dezamagire

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
khro

PostSubject: dezamagire   Thu Nov 06, 2008 5:49 pm

Ieri, 05.11.2008 am suferit o mare dezamagire. Tineret Buzau 2007 a vizitat Hasdeul cu scopul de a-i informa pe elevii acesti liceu despre activitatea noastra. Am fost planificati sa luam cuvantul dupa ora 14, respectiv dupa consiliul consultativ al elevilor. Intamplarea a facut sa particip si la aceasta reuniune. Dupa o scurta prezentare a asociatiei, in urma careia credeam ca a fost trezit interesul elevilor, am asteptat cuminti pana la momentul in care ni s-a dat din nou cuvantul. Speram ca macar cateva persoane sa fie interesate, chiar am fi vrut sa selectam cateva persoane pentru colaborari viitoare...dar nu a fost asa cum ne-am asteptat. In cateva secunde a disparut toata lumea, cu exceptia noastra, a membrilor TB2007 si a unui baiat care nu stia exact despre ce este vorba. Am fost profund dezamagit. Credeam ca elevii hasdeeni vor fi mai receptivi la ce avem de spus. Acum, desigur intervin doua intrebari: "NU ne facem noi treaba asa cum trebuie?" sau "Elevul hasdeean participa la prea multe astfel de proiecte si nu mai are nevoie de ajutorul nostru?". Ne-a fost reprosat ca nu ne facem destula reclama. Membrii asociatiei trimit tot timpul mass-uri pe mess, in care cer sa fie vizitat blog-ul nostru. Mergem in licee sa ii informam, ne ducem acolo unde isi petrec jumatate din zi, dar nu suntem ascultati. Ce putem face mai mult? Daca aveti vreo idee, oricat de mica, va rugam sa ne spuneti. Vom fi receptivi la sfaturile dumneavoastra.
Back to top Go down
View user profile
Laura S.

PostSubject: Re: dezamagire   Thu Nov 06, 2008 7:56 pm

Elevul hasdeean nu este prea intersat de astefel de proiecte pt.ca :

- nu-si poate alege coechipierii (in totalitate);
-ar trebui sa socializeze mai mult decat la scoala cu persoane care nu-s pe trend (ca el);
- are bani indeajuns astfel incat sa depaseasca granitele pe cont propriu;affraid
-" diploma? eh...degeaba daca nu-i de la olimpiada.:-j"
Back to top Go down
View user profile
khro

PostSubject: Re: dezamagire   Thu Nov 06, 2008 10:43 pm

imi pare rau, dar nu pot fi de acord cu tine, cel putin in unele cazuri.

- in legatura cu alesul coechipierilor....sincer, proiectele astea nu constau doar in a te distra alaturi de prieteni....scuze, poate distra nu a fost termenul corect...oricum, ai inteles ce vreau sa spun. mie mi se pare o idee foarte buna ca participi alaturi de persoane cu care nu petreci prea mult timp in general. cine stie, poate formati o echipa de milioane, care ne duce atat asociatia cat mai ales tara pe cele mai inalte culmi. de asemenea, poate ca persoana cu care vrei tu sa participi nu poate veni din diverse motive....cine stie.

- trendu-l este discutabil. nu inteleg cu ce este mai presus un hasdeean fata de un elev al oricari alt liceu. ba din contra, ne-a demonstrat (elevul hasdeean) ca nu este in stare sa stea 10-15 minut intr-un fotoliu si sa isi asculte colegii.

- "- are bani indeajuns astfel incat sa depaseasca granitele pe cont propriu;affraid" - vrei sa spui ca mamica si taticul au bani sa il duca in paris sau mai stiu eu pe unde, fara sa faca ceva special....aici sunt de acord cu tine:))

- faza cu diplomele...ai ilustrat perfect gandirea profesorilor (fara sa generalizez) si, de ce nu, si a parintilor. dar nu trebuie sa uitam si experienta pe care o acumulam. cat de des ai ocazia sa te intalnesti cu persoane din 3,4,5 sau chiar mai multe tari diferite si sa lucrati impreuna?

revenind la elevul hasdeean...sper ca nu am fost prea dur...vedem cum se vor desfasura lucrurile si la celelalte licee. daca si acolo e aceeasi situatie, atunci e clar...generatia noastra este una bolnava... Sad sa speram totusi ca nu va fi la fel.
Back to top Go down
View user profile
Laura S.

PostSubject: Re: dezamagire   Fri Nov 07, 2008 5:39 pm

Am incercat sa fiu cat mai obiectiva si-am enumerat doar cateva aspecte privitoare la conceptiile elevului hasdeean...nu interpreta,n-am evidentiat nici o nemulumire de a mea.
Back to top Go down
View user profile
MariaS

PostSubject: Re: dezamagire   Fri Nov 07, 2008 7:17 pm

Fruntea sus! Aţi procedat aşa cum aţi simţit, dar mai ales aşa cum trebuie. Nişte profesionişti, aş zice...
Poate aţi pierdut o bătălie dar nu războiul.
Puteţi cere sprijinul profesorilor pentru a vă prezenta activităţile în orele de dirigenţie. La unele şcoli, la acelaşi nivel de clase, orele de dirigenţie au fost puse în orar în acelaşi interval. Sper că în aceste ore diriginţii nu mai predau specialitatea lor ci trataţi teme de interes la vârsta asta, nu neapărat după programă. Aveţi un panou/afişier la care elevii să pună anunţuri? Daca răspunsul este afirmativ puteţi pune afişe cu activităţile pe care urmează să le faceţi/le-aţi făcut.
Succes în continuare! sunny
Back to top Go down
View user profile
pink panther

PostSubject: Re: dezamagire   Sat Jan 24, 2009 10:58 pm

o batalie...acum vedem ce e si in restul liceelor...nu stiu ce sa zic de margh in comparatie cu eminescu pentru ca la eminescu nu am fost...dar parerea mea sincera e ca mai bine au venit mai putini si care deja pleaca in proiecte, din marghiloman...decat sa fii venit multi...:-?:-??
Back to top Go down
View user profile http://girlonthemoving.blogspot.com
khro

PostSubject: Re: dezamagire   Sat Jan 24, 2009 11:09 pm

pink panter inteleg foarte bine de ce spui asta, si poate ca ai dreptate Razz ... la marghiloman cred ca am vazut ceva mai mult entuziasm ca la eminescu (nu in mod extraordinar totusi), cu toate ca au fost mai putini. de asemenea, si profesorii care au participat la acea intalnire au fost mai deschisi catre nou si mai cooperanti (parerea mea). poate ca intr-un sfarsit va intelege lumea pentru ce luptam. pana atunci, toate bune Wink
Back to top Go down
View user profile
pink panther

PostSubject: Re: dezamagire   Mon Jan 26, 2009 7:37 pm

ah...acum...sa fiu sincera...nici nu mai stiu ce sa spun...imi pare rau sa vad ca nepasarea este intr-o asa mare masura in randul tinerilor....sunt de accord sa te distrezi...dar ar trebuii sa avem grija si de viitorul nostru:|
Back to top Go down
Vizitato
Guest

PostSubject: Re: dezamagire   Fri Jan 30, 2009 11:41 am

ce bine ar fi daca toti ar gandii ca noi dar uite ca nu e asa:) si viitorul se duce de rapa:) bad very bad:]
Back to top Go down
pink panther

PostSubject: Re: dezamagire   Fri Jan 30, 2009 3:48 pm

eh...nici chiar asa...mai ramane speranta ca maine va fii mai bine:>oricum....la varsta noastra nu trebuie sa gandim pesimist mai ales ca stim ca viitorul sta in mainile noastre...asa cum il vrem asa il avem:)
Back to top Go down
Vizitato
Guest

PostSubject: Re: dezamagire   Fri Jan 30, 2009 9:57 pm

asa e dar cand vezi nepasare parca te zbati degeaba:) dar eu unul nu ma las si incerc sa fac tot posibilul Smile macar pentru copii nostrii daca nu pentru noi:)
Back to top Go down
claudyu_
Guest

PostSubject: Hasdeeni   Sat Jan 31, 2009 12:28 pm

Smile
Back to top Go down
pink panther

PostSubject: Re: dezamagire   Sat Jan 31, 2009 3:13 pm

da...copii nostrii...eu care sunt ink un copil nu am ajuns sa ma gandesc serios la copii mei;))Wink)dar tuh...de la varsta ta...ai dreptate din punctul tau de vedere...altii pot avea alte opinii:P
Back to top Go down
Vizitato
Guest

PostSubject: Re: dezamagire   Sat Jan 31, 2009 3:16 pm

crezi ca eu am mai multa minte ca tine? parerea mea nu:))) si ma cunosc foarte bine:)
Back to top Go down
pink panther

PostSubject: Re: dezamagire   Sat Jan 31, 2009 3:33 pm

SmileSmile)Smile)Smile) trebuie sa-ti admir sinceritatea:))Smile)
Back to top Go down
Guest
Guest

PostSubject: Re: dezamagire   Wed Feb 11, 2009 6:10 pm

eu i-am inteles perfect punctul de vedere laurei....e adevart....tinerii din ziua de azi nu simt ca mai au nevoie de asemenea proiecte....din moment ce parintii lor au muncit destul de mult ca sa le ofere totul;)
Back to top Go down
Vizitato
Guest

PostSubject: Re: dezamagire   Wed Feb 11, 2009 9:00 pm

nu e vorba ca parinti le ofera ceva! dar asa poti vedea si cunoaste cultura altor tarii.. in plus ei sunt foarte modesti.. si nu vor sa se implice pentru ca"nu au timp" cea ce e foarte gresit.. timp avem destul ...^
Back to top Go down
pink panther

PostSubject: Re: dezamagire   Wed Feb 11, 2009 10:37 pm

dar lor nu le pasa easypen...pot vedea mai tarziu orice tara vor ei fara sa ridice un deget....nu au nevoie...e clar:) de ce sa mai lucreze si al prezentari...filmulete etc....are daddy bani:)

am vazut si azi, la marghiloman care este efectul dupa ce lumea stie, nu-i mai atrage, au fost doar 6, inafara de cei care sunt deja in asociatie. asta inseamna ca trebuie sa lucram mai mult la partea de convingere si explicare... silent
Back to top Go down
zamolxis

PostSubject: Re: dezamagire   Wed Oct 14, 2009 8:05 pm

o dati in sf :-j
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: dezamagire   

Back to top Go down

dezamagire
View previous topic View next topic Back to top