Tineret Buzau 2007

Forumul oficial al Asociatiei Tineret Buzau 2007

HomeRegisterLog in

Share | 

zvonuri sau purul adevar?

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
hasdeu
Guest

PostSubject: zvonuri sau purul adevar?   Sun Oct 12, 2008 5:42 pm

in primul rand vreau sa va spun ca sunt intr-adevar impresionat de ceea ce realizati. v-am urmarit cu mare interes blog-ul si acum v-ati lansat si forum, ceea ce mi se pare super tare. cred ca sunteti singurii care promovati orasul (despre tara nu stiu prea multe) fara sa obtineti nimic in schimb. cu toate acestea, am auzit ca ati intampinat anumite probleme la unele licee, la hasdeu, daca nu ma insel. mi se pare absurd ca dupa ce ca nu primiti nimic in schimb sa mai si fiti trasi in spate de oameni plini de interese. sper sa se rezolve si sa continuati ceea ce ati inceput cu la fel de mult entuziasm.
Back to top Go down
palade
Guest

PostSubject: departe de europa   Sun Oct 12, 2008 8:12 pm

poate uni din profi nostri actuali ar trebui sa ia aminte la exemplul celui ce s-a stins de curand....hasdeanul laureat cu nobel geroge emil palade....oare ce soarata ar fi avut daca ar fi ramas cantonat in sitemul comunist?? nici una presupun....azi ne mandrim cu ce a realizat el in afara granitelor....dar ar fi reusit oare el inauntru???...cu profi cu o mentalitate comunista....care considera liceul "proprietate personala" ,cu oameni care nu inteleg ca europa ne deschide portile iar raspunsul nostru nu trebuie sa fie unul negativ,incepem sa avem indoieli ca hasdeul mai este azi o scoala de elita.....pana la urma hasdeul traieste azi prin traditzie si prin rezultatele elevilor sai....pacat ca profesorii nu pot tzine pasul.
p.s. sfat :cei care suntetzi acum a 8-a ,ganditi-va de 2 ori inainte de a ajunge intr-un loc in care cel mai iportant lucru este obedienta deplina in fata profilor si purtatul uniformei!
Back to top Go down
alice

PostSubject: Accesul restrictionat!   Sun Oct 12, 2008 11:27 pm

Putini dintre elevii hasdeului realizeaza ce se intampla cu adevarat in acest liceu, cum drumurile lor spre noi experiente le sunt inchise. Accesul interzis ! ...cam asa se traduce raspunsul conducerii liceului. Dragi elevi ai acestui liceu, a venit timpul sa va treziti si sa analizati ce se intampla in jurul vostru.Oare ce au incercat sa faca prin introducerea uniformei? ar trebui sa intelegem ca ne indeamna la egalizare,sau mai degraba ar trebui sa ne simtim marcati,folositi, considerati propietatea liceului?
Sa recapitulam : elevii acestui liceu (sa nu uitam :proprietate privata!) nu au voie sa participe la proiecte educationale care sa impiedice prezenta acestora la orele de curs.Ca urmare, daca doriti sa promovati tara, orasul si liceul trebuie sa va transferati inainte sa fiti exmatriculati. Aceasta este "incurajarea " pe care o primim .
Sfat: Informati-va! Aveti incredere in voi si nu va descurajati la refuzul persoanelor superioare (ca statut!).
Back to top Go down
View user profile http://tineretbuzau.blogspot.com
hristina

PostSubject: Re: zvonuri sau purul adevar?   Thu Oct 16, 2008 10:48 pm

in zadar am incercat sa le explicam celor inchisi la minte ca noi intr-adevar facem ceva folositor tarii pt ca intrebarea lor o sa ramana vesnic "si noua ce ne iese???", demonstrand ca scoala este proprietatea personala a domnului director.de asemenea incercarea de a va expune punctul de vedere este imposibila in hasdeu silent . legea lui Murphy functioneaza si in acest caz: seful e shef si mereu are dreptate, dar sa nu uitam nici nici de zicala romaneasca: BANU la ban trage!!!

ganditi-va de cat mai multe ori inainte sa spuneti ca sunteti mandri ca sunteti sau veti fi hasdeeni sau ca purtati cu mandrie uniforma( semn distinctiv, care seamana destul de mult cu cele pe care probabil le purta "venerabilull domn" Banu in vremurile dumnealui de licean, de acum mai bine de 45 de ani )
Hasdeul a devenit capela si cimitirul tuturor oportunitatilor de a te autodepashi
acum, pentru mine, Hasdeu= silent silent silent
Back to top Go down
View user profile
anonim
Guest

PostSubject: zvonuri sau purul adevar?   Fri Oct 17, 2008 10:31 pm

draga mea...hasdeul a devenit ceea ce voi, generatiile actuale, ati dorit sa fie. in hasdeul pe care l-am absolvit eu, elevii aveau un cuvant de spus, si asta pentru ca eram uniti si fara "fitze" de doi bani. nu stiu despre ce este vorba dar probabil acel domn Banu (directorul din cate am inteles) nu a fost de acord cu vreo fitza de a ta. dak aveai dreptate cu siguranta ar fi intervenit si alti colegi in favoarea ta si atunci altfel ar fi stat lucrurile. dar generatia voastra este una de copii egoisti, individualisti, rautaciosi chiar. competitia in ceea ce va priveste se rezuma din pacate doar la...ce haine si de ce firma si-a mai cumparat x sau y, cu ce masina vine la scoala, in ce tara si-a mai petrecut vacanta, sau cati bani isi permite sa sparga in cluburi. astea sunt punctele voastre de reper. asta e scara voastra de valori. asa k...aveti liceul pe care vi-l meritati! si retine aspectul: nu zidurile fac oameni...ci oamenii fac ziduri! iar in ceea ce-i priveste pe profesori...sa nu uitam ca pe langa faptul ca sunt in minoritate (numerica) nu mai au nici painea si cutitul in mana lor cum aveau odata. nu regret vremurile acelea, dimpotriva mi-as mai dori sa fiu elev acum. practic va puteti face singuri regulile jocului, dar pentru asta e nevoie nu numai de bani si fitze ci si de ...o materie care se gaseste mai greu...una mai "cenusie"...si care din pacate e pe cale de disparitie in hasdeu
Back to top Go down
fost has
Guest

PostSubject: nimic nou sub soare   Sat Oct 18, 2008 12:39 pm

dragi colegi fosti si actuali...eu as inclina cumva pe o pozitie de misloc!poate ca acuma sunt f multe fitze in hasdeu,poate elevii sunt cumva impertinenti(cel putin unii) dar nimic special sau diferit de alte licee. eu am facut ceva mai demult hasdeul si cred ca in esenta spiritul nu s-a schimbat....si atunci la hasdeu erau copii de bani gata ,cu fite,copii stabilor de la partid, ai celor de la securitatea ai medicilor si avocatilor din oras.acuma sunt doar copii acelori absolventi...deci au luat de la parinti lucrurile rele si doar le-au amplificat in contextul de azi deci nimic in plus sub privire la caractere ,spirit sau altceva...generatiile sunt sub vremi ...nu exista mai bun(totdeauna in trecut) sau mai rau( totdeauna in prezent)...pe de alta aparte ca om care a calatorit cred ca cei care participa la programe externe si mai au si rezultatea trebuie incurajati...pt ca acolo AFARA esti singur...sau cel mult cu echipa ta...deci cred ca tonul inflamat de toate partile ar trebui lasat deoparte si ar trebui discutat rational..ce este bun si ce poate fi facut mai bun.cand lumea se imparte in noi si voi atunci suntem departe de valorile ei. am vazut site-ul vostru intamplataor si am fost impresionat de cat de multe ati facut in asa de putin timp...va felicit si va urez succes....lasati sa curga aici toate opiniile si bune si rele si voi incercati sa luati doar ce este bun si folositor.

p.s. imi salut fostul coleg , Eduard...ai ramas acelasi visator incorigibil.mult succes in ceea ce inteprinzi.
Back to top Go down
symyna

PostSubject: Re: zvonuri sau purul adevar?   Sat Oct 18, 2008 4:29 pm

poate ca nu sunt "in mijlocul actiunii", pentru ca nu invat in hasdeu, insa pot spune ca deja mi-am format o opinie legata de situatia creata si nu e prima data cand directorul acestui liceu s-a facut remarcat, prin ceva nu tocmai pozitiv. eu cred ca trecutul in care se pare ca e blocat domnul Banu nu ar trebui sa puna in pericol viitorul elevilor din acel liceu. nici nu-mi trece prin cap sa neg importanta unei bune educatii, a studiului, etc. consider doar ca lucrurile invatate in scoala constituie baza a ceea ce vom deveni, insa doar atat... baza. "cartea" nu e suficienta pentru a ne face sa devenim adulti completi, capabili sa se descurce in societate. pentru asta evem nevoie de experiente care sa ne deschida ochii, sa ne invete sa socializam cu oameni dintre cei mai diferiti, sa nu ne fie teama sa ne formam o opine proprie iar mai apoi sa o si sustinem... experiente ca astfel de proiecte pentru tineret. asa ca argumentul acestui director care "oficial" sustine ca lipsind de la cateva ore (pe care oricum le recupereaza cu usurinta) elevii isi pun in pericol educatia si in consecinta viitorul, nu mai e tocmai convingator. chiar ar trebui sa credem ca atitudinea dansului se datoreaza grijii pentru bilele elevilor??? Question
si ca sa ii raspund la intrebarea pe care o pune domnul Banu fara s o spuna... Suspect nu, domnule director, nu va "iese" nimic din "afacerea asta", asa cum nici membrii sociatiei noastre nu au nici un castig financiar de pe urma participarii la proiecte. de fapt, noi chiar am investit (si nu ma refer numai la timp) in aceasta asociatie, mai ales liderul nostru. totusi, desi poate ne descurcam fara sprijin financiar, chiar avem nevoie de tot sprijinul moral pe care il putem gasi.
Back to top Go down
View user profile http://anymys-symyna.deviantart.com
Llamia

PostSubject: Re: zvonuri sau purul adevar?   Sun Oct 19, 2008 10:54 am

Oricat de rigid si strict mi s-ar parea dl Banu trebuie sa recunosc ca ma uimeste totusi aceasta atitudine pe care sustineti ca dumnealui a adoptat-o. E drept, daca ar fi fost dl Postelnicu inca pe aceasta functie nu s-ar fi pus problema sa ne aflam in situatia in care ne alfam acum, pt ca dl Postelnicu pune mare pret pe educatia in afara scolii, cea informala.

Dar trebuie sa traim in prezent. Si prezentul, pe care (ne place sau nu sa admitem) tot noi ni l-am croit, il consititue dl Banu, uniformele, fitzele si elevii semidocti, nicidecum elitele de altadata.

Am sincere indoieli ca aceasta decizie pe care dumnealui se presupune ca a luat-o ar fi definitiva. Si daca intr-adevar este definitiva imi pare rau sa spun asta dar poate -doar poate!- "negociatorii" nu au fost dintre cei mai competentii... Ma refer strict la anumite cadre didactice care au nevoie de aprobare de sus pentru orice nimic. In opinia mea asta denota incompetenta. Ceea ce e inadmisibil, indiferent in ce domeniu activezi.

Dar anyway, astea sunt doar parerile mele, sper sa nu jignesc pe nimeni. Vom trai si vom vedea cu siguranta cum vor evolua lucrurile.
Back to top Go down
View user profile
MariaS

PostSubject: Re: zvonuri sau purul adevar?   Fri Oct 24, 2008 7:24 pm

Dacă aţi veni cu propuneri pentru realizarea unor parteneriate cu şcoli la care învaţă tinerii pe care îi întâlniţi la proiectele la care luaţi parte cu siguranţă că directorii şi profesorii ar avea mai multă înţelegere faţă de voi. Este o competiţie teribilă pentru realizarea unor parteneriate cu şcoli din Europa. Fără a avea astfel de parteneriate o şcoală nu poate spera că va avea atât de mult doritul statut de "Şcoală europeană". Puteţi cere un curs opţional de Educaţie interculturală, la care să abordaţi cam aceleaşi subiecte ca şi cele la care participaţi prin Asociaţie. Sunt convinsă că veţi găsi deschidere la unii profesori din liceu; poate chiar la cei de la care nu v-aţi fi aşteptat. La http://interculturalitate.blogspot.com găsiţi un proiect realizat de un elev din Bucureşti. Credeţi că lui i s-au deschis de la început toate uşile? Aştept veşti bune de la voi - ţin să menţionez că nu locuiesc la Buzău, ceea ce face să fiu mai puţin încrâncenată când discut despre acest subiect!
Back to top Go down
View user profile
Llamia

PostSubject: Re: zvonuri sau purul adevar?   Fri Oct 24, 2008 8:08 pm

Multumim pentru sugestie, Maria, este una foarte interesanta si pertinenta! Smile
O sa discutam despre sugestia ta si daca ajungem la un acord unanim vom da probabil curs acestei initiative constructive Smile
Back to top Go down
View user profile
MariaS

PostSubject: Re: zvonuri sau purul adevar?   Sat Oct 25, 2008 6:16 pm

Llamia - sunt plină de idei... pentru că sunt în domeniu...
Chiar sunt curioasă ce are de zis reprezentantul elevilor în Consiliul de administraţie al şcolii.

Undeva pe forum scrieţi că v-aţi finanţat plecările în străinătate din propriile buzunare. Fiecare Primărie are alocaţi bani pentru proiecte şcolare, la care aţi putea aplica. Discutaţi cu cineva de la Primărie, poate chiar cu reprezentantul acestei instituţii în şcoala voastră, faceţi un proiect bun - ajutorul din partea celor cu experienţă este mereu binevenit, cereţi bani (de obicei se primesc mai puţini decât se solicită) şi poate veţi avea câştig de cauză.
Back to top Go down
View user profile
eduard
Guest

PostSubject: potecile sunt umblate,padurea este alta   Mon Oct 27, 2008 1:42 pm

draga Maria S
1.asociatia tineret buzau 2007 NU are legatura cu un liceu anume ci cu tinerii intre 14-30 de ani.
2. Youth in Action NU este un program scolar(este un program a-l uniunii europene pt invatamantul NON-FORMAL,care are ca principiul de actiune VOLUNTARIATUL
3.intr-o asociatie de tineret ce promoveaza activitati EXTRASCOLARE fondurile NU pot fi obtinute de la o shcoala anume.(in mod normal fiind vorba de TINERI pana in 30 de ani pot fi elevi ,studenti,persoane care lucreaza sau chiar care NU lucreaza ....pur shi simplu TINERI care desfashoara o activitate VOLUNTARA in folosul comunitatii.
4.Primaria Buzau NU finanteaza proiecte shcolare individuale,finantzeaza INSITITUTII DE INVATAMANT...ma indoiesc ca la Bucureshti este o alta regula Laughing
5.ce ai citit mai sus este o situatie particulara din doar unul din liceele cu care colaboram....eu personal NU sunt de acord nici cu tonul nici cu maniera de abordare a subiectului din partea unor membri(comentariile sunt facuta in necunoshtinta de cauza shi ash putea spune cu o"patima" care este un pic deranjanta pt ca nu se bazeaza decat pe informatii partiale shi numai pe punctul de vedere al elevilor).
6.a crede ca tinerii din liceele din Buzau au reprezentati la primarie mi se pare cel putin hilar,mai mult sa crezi ca ar face ceva in plus in afara de "corvoada" inpusa de shcoala +familea inseamna sa i o parere fff buna despre tinerii nostrii in general.
7.personal ca membru fondator shi preshedinte a-l asociatziei TB 2007 itzi multzumesc pt faptul ca ai facut comentarii pertinete ,chiar ai oferit solutzii shi ai propus un plan de actziune.Sincer mi-ar placea sa am in asociatzie oameni care gandesc shi actzioneaza asha.Pt mai multe detalii shi pt a putea vorbi despre lucrurile shi dificultatzile REALE intampinate ashtept sa ma contacteazi(daca vrei ) pe PM.Sunt fff multe de spus ,multe ushi la care am batut ,multe inaltimi escaladate ,multe obstacole trecute...dar ma rog, sperantza shi ENTUZIASMUL nu ni le-am pierdut.

PS...Lamia este intodeauna o placere sa-tzi citesc posturile. cheers
Back to top Go down
Llamia

PostSubject: Re: zvonuri sau purul adevar?   Tue Oct 28, 2008 9:00 pm

Este intotdeuna o placere sa postez aici, monsieur Smile
Back to top Go down
View user profile
pink panther

PostSubject: Re: zvonuri sau purul adevar?   Fri Nov 28, 2008 9:53 pm

okey...acum cred ca toate au ajuns intr-un punct despre care deja numai trebuie sa discutam...aceasta este realitatea si nu cred ca este numai in hasdeu...in hasdeu s-a evidentiat...dar sub alte aspecte aceste probleme se regasesc si in alte licee asa ca :-J da stiu ca normal ar fii ca profesorii, directorii etc sa nu se opuna invatamantului nonformal pe care europa si lumea intreaga il sprijina, dar totusi ne lovim de aceste ziduri cum spunea cristina, zidicate de oameni dupa cum spunea si anonim...
Back to top Go down
View user profile http://girlonthemoving.blogspot.com
Sponsored content

PostSubject: Re: zvonuri sau purul adevar?   

Back to top Go down

zvonuri sau purul adevar?
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1