Tineret Buzau 2007

Forumul oficial al Asociatiei Tineret Buzau 2007

HomeRegisterLog in

Share | 

Dragobetele

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
D
Guest

PostSubject: Dragobetele   Tue Feb 24, 2009 10:40 am

am obsevat din discutiile de pe acest forum ca sunteti niste tineri dornici sa promoveze traditiile si valorile (naturale sau antropice autohtone) si ma bucur nespus sa vad ca sunteti determinati sa plasati judetul Buzau pe harta culturala si turistica a lumii; candva, am incercat si eu, dar......in fine, cu o floare nu se face primavara.....
daca imi permiteti o opinie, noi, romanii, ar trebui sa plasam ROMANIA PE HARTA ROMANIEI (stiu ca pare un non-sens) si apoi poate avem sanse sa o vedem si pe harta lumii. Concret....traditiile noastre milenare au fost date uitarii treptat treptat si ne-am integrat in mod voluntar unui amalgam de traditii imprumutate si cu iz comercial. Pe vremea cand aveam varsta voastra, profesorii incercau in fiecare an, in februarie, sa ne explice diferenta dintre Valentine's Day si Dragobetele nostru de mult uitat, facand un soi de propaganda acestuia din urma; fara mari rezultate insa. Sad Ar fi interesant de stiut cum percep tinerii din ziua de azi aceasta sarbatoare a iubirii, prieteniei si renasterii spirituale, daca o sarbatoresc in vreun fel si daca da cand (din cauza decalajului dintre calendarul iulian si cel gregorian, aceasta sarbatoare are mai multe date la care poate fi celebrata: 24, 28 februarie sau 1 martie) Very Happy
Back to top Go down
valentin
Guest

PostSubject: Re: Dragobetele   Tue Feb 24, 2009 1:27 pm

dragobetele NU este echivalentul lui valentine,s day! era o sarbatoare a pasarilor a fertilitatii cumva....asocierea intre om si animale tine de darwinism....iar asocierea dintre dragoste si fertilitate nici macar cat din dragoste
si sex....ca poti spune " vreau sa fac dragoste sau sex cu tine).....si nu vreau sa fii fertila si sa procreezi pentru mine-desi asta ar putea fi chiar un compliment-multi frustrarti sexual folosesc fraza-" as dori sa fii mama copiilor mei " ca pe ultima resursa din aresenal, in aducerea doamnelor sau domnisoarelor in pozitia(hm asta iar ar putea fi un topic intreg de discutii) in care intromisiunea sa fie posibila...
Dragobetele a avut legatura si cu plantele cu echinoctiul de primavara...dar ca orice sarbatoare pagana...semnificatia reala s-a pierdut...dragobete NU este egal dragoste ,desi se forteaza o asemena explicatie....pe de alata parte sf valentin este o sarbatoare crestina care si ea sub magia reclamelor americane si-a pierdut semnificatia, ca si saracul sfant Nicolae care propulsat de miliardele de dolari din reclamele a celei mai cunoscute firme de bauturi racoritaore a devenit mos craciun...
eu in principiu sunt impotriva oicaror sarbatori STRIC COMERCIALE.
a fi indragostit NU necesita o anumita perioada din an(asta ne trimite stric la fertilitate...he,he,he) iar sa iti arati iubirea fata de cel de care esti indragostit/a nu implica sa ai un pretext oarecare.....problema este ca domisoarele sunt MULT mai sensibile la inimioarele si cadourile de sf valentin iar domni au gasit in asta un prilej minunat sa la aduca pe acestea intr-una din nenumaratele pozitii cu semnificatie ,ce implica si fertilitatea...
este o satistica pe undeva care spune ca 68% din cuplurile nou formate fac sex prima oara de sf valentin....aceasi statistica spune ca 86% din aceleasi cupluri NU apuca al doilea sf valentin!

ps pt evitarea oricaror probleme a se folosi in FIECARE ocazie prezervativul!
Back to top Go down
Vizitato
Guest

PostSubject: Re: Dragobetele   Tue Feb 24, 2009 1:55 pm

Cu adevarat am remarcat uitarea acestei sarbatori de Dragobete zic din punctul meu de vedere de tanar, nimic nu mai este ce a fost in Romania si nu cred ca va mai fi prea curand asta din considerente diferite.Pot spune ca toti am schimbat aceasta cultura intr-un fel abordant alte sarbotori nespecifice tarii! Un lucru important este ca lumea sta putin sa se gandeasca la sarbatorile vechi si vor sa fie in pas cu ceilalti... asa ne uitam toate traditiile ,sarbatorile, oare vom ajunge sa uitam unde traim? Asta este o intrebare buna:)
Back to top Go down
tineret_buzau2007

PostSubject: Re: Dragobetele   Tue Feb 24, 2009 2:19 pm

pai fenomenul se cheama globalizare si desi nu pare asa de fapt inseamna progres, pt ca o umnaintate care gandeste si actioneaza la fel va fi pregatita pt noilel probleme care ne confruntam:poluare ,suprapopulatie,crize de tot felul.
omul trebuie sa evolueze ,iar traditiile sunt oricum corupte de sincretism,cate din sarbatarile dacice le mai stim azi chiar si la nivel teoretic?
sarbatoarile noatre "crestine" sunt un amestec de sarbatori iudaice,romane ,gresesti si bizantine...cu ceva "arome" locale.
ganditi-va ca acum suntem conetati la lume ,avem acces la traditii,cantece si imagini de peste tot .
pana cum nici 10 ani nivelul de informatie era limitat la tv....globalizarea insemna progres chiar daca are si partile ei urate! dar NU ea este cea mai mare din problemele noastre!
Back to top Go down
View user profile
canavesit

PostSubject: Re: Dragobetele   Tue Feb 24, 2009 2:21 pm

Multi se "omoara" de dragul globalizarii. Conteaza unde traim sau cum traim?!.... Hmmm... nu ca mai intereseaza pe multi..
Back to top Go down
View user profile
tineret_buzau2007

PostSubject: Re: Dragobetele   Tue Feb 24, 2009 2:47 pm

canavesit asta insemana sa reduci problema la incendiarea unui restaurant mcdonalds...si faci asemenea presupuneri scriin la un calculator, probabil cu parti componetnte provenind din china si taiwan,cu liceta microsfot din seattle,usa, folosind un router romanesc o retea care apartine grecilor sau franco-englezilor asteptand cu nerabdare sa vezi stirile de la televizorul corean ...rezitenta in "traditie" ne-a adus persecutii religioase ,terorism si alte delicii...traditiile sau pretextul folosirii lor sunt la egaliatea cu patriotismul atunci cand doar sunt invocate si nu TRAITE caci "patriotismul este virtutea celor viciosi"-oscar w.....gata ma duc sa beau un energeizer austriac(ce sa fie oare?) si apoi o sa conduc masina mea romaneasca cu motor frantuzesc!intre timp am sa termin cafeau mea culeasa in ethiopia sub licenta germana distribuita in buzau de o firma cipriota!
Back to top Go down
View user profile
canavesit

PostSubject: Re: Dragobetele   Tue Feb 24, 2009 2:57 pm

Departe de mine incendierea...cred in pacifism. Daca in globalizare s-ar introduce si conceputul asta ( la modul real si nu teoretic) lucrurile ar evolua in bine.
Back to top Go down
View user profile
tineret_buzau2007

PostSubject: Re: Dragobetele   Tue Feb 24, 2009 3:49 pm

globalizarea indude si trebuie sa aiba ca rezultanta PACIFISMUL....cred ca ai o problema cu confuzia termenilor la nivel conceptual...este ca si cum ai spune ca inchizitia este rezultanta crestinismului si bombardarea turnurilor gemene doctrina islamica!
chiar si comunismUL in teorie este frumos...SI AIA VORBEAU DOAR DE PACE SI EGALITATEA ,cumva ca la revolutia franceza doar excesele si un gup mic de oamani fac sa apara fenomene marginale,deviatii...si atunci cativa chibiti vor arata de pe margine acuzatori cu degetul!
Back to top Go down
View user profile
pink panther

PostSubject: Re: Dragobetele   Wed Feb 25, 2009 5:53 pm

intr-adevar, sf valentine are mai mult succes decat dragobetele. dar ieri am fost surprinsa in mod placut sa observ cum din generatia trecuta inca mai cred in dragobete si au grija sa nu fie chiar uitat acolo undeva intr-o cutiuta...chiar si la scoala, copii au avut o activitate Dragobete vs Valentine's Day...parintii, profesorii, vecinii, inca mai tin aceasta sarbatoare romaneasc. Nici una, nici alta nu este trecuta in calendar, asa ca nu avem de ce sa ne luptam prea mult pt prestigiul ei. In ziua de azi, oamenii sunt foarte usor influentabili fiind atatea cai de informatie, si etc etc etc....parerea mea este ca lumea sarbatoreste ce vrea cand vrea, ca doar nu o sa ne luam si de faptul ca moldovenii din rep. Moldovca si altii nu au in aceeasi zi cu noi craciunul si celelate sarbatori cu noi.....dar totusi....totusi, iubirea nu ar trebuii sa se rezume la o singura zi din an...nu cred ca acest fenomen tine de calendar. iar tinerii ...fac ce vor, indiferent ca nu mai apuca urmatorul sf valentin, daca s-au simtit bine, care e problema? ambele parti sunt multumite pe moment...viitorul nu conteaza, nu-l atingem niciodata...si cu siguranta o amintire asa de frumoasa, nu strica niciunuia, nu?
Back to top Go down
View user profile http://girlonthemoving.blogspot.com
Sponsored content

PostSubject: Re: Dragobetele   

Back to top Go down

Dragobetele
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1